İhtiyaç Kredilerinde Faizler 4.5’e İndi! Daha Da Düşer Mi?

Merkez Bankası kredilerde yavaşlama odaklı sıkı para politikasını sürdürürken kurban bayramı öncesinde bankacılık sektörü ihtiyaç kredi faizlerini indirdi. Kamu mevduat bankaları ile yerli özel mevduat bankalarının öncülük ettiği indirimle beraber ihtiyaç kredi faizi yüzde 5,5 seviyelerinden yüzde 4,49-4,15’lere geriledi.

Kurban Bayramı öncesi son haftada bankacılık sektöründe ihtiyaç kredi faizlerinde düşüş yaşanıyor. Bankalarda yüzde 5’in üzerinde şekillenen ihtiyaç kredi faizleri yeni haftaya yüzde 4-4,5 seviyelerinden başladı. Bankacılık sektörü kaynakları yazın sıkı geçeceğini indirimlerin bir trend değişimine işaret etmediğini söyledi.

Kaynaklar sonbaharda trend değişiminin gözlenebileceğine de dikkat çekti.

TL MEVDUAT FAİZLERİNDE DE GERİLEME VAR

Merkez Bankası mayıs Para Politikası Kurulu toplantısı ardından yönünü yeniden yukarıya çeviren TL mevduat faizleri haftaya düşüşle başladı. Bankaların TL mevduat faizleri en yüksek yüzde 50’de oluşurken düşük miktarlı tasarruflarda TL mevduat faizi yeniden 42-43 seviyelerine düştü.

Bazı yerli özel mevduat bankalarında en yüksek miktarlı tasarrufl arda bile 3 aya kadar vadeli TL mevduat faizi yüzde 48,5’e kadar indi. Bir önceki hafta yüzde 53-50 seviyelerinde olan 3 aya kadar vadeli TL mevduat faizi yeni haftada 3 puanlık düşüşle giriş yapmış oldu. Merkez Bankası’nın ortalama fonlama faizi de politika faizi olan yüzde 50 seviyelerinde belirlenmeye devam etti. Merkez Bankası verilerine göre pozitif net fonlama 166.1 milyar lira oldu 11 Haziran itibariyle.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir